M-90

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Múzeum moderného umenia Andy Warhola

Medzilaborce, okres Medzilaborce, Prešovský kraj, Horný Zemplín

Múzeum moderného umenia Andy Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a ešte stále jediné v Európe. Okrem výstavných aktivít dominuje v múzeu prezentačná, vzdelávacia, poradenská, vedecko-výskumná činnosť v oblasti súčasného výtvarného umenia, muzeoedukológie.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Múz

eum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a ešte stále jediné v Európe. Okrem výstavných aktivít dominuje v múzeu prezentačná, vzdelávacia, poradenská, vedecko-výskumná činnosť v oblasti súčasného výtvarného umenia, muzeoedukológie.
John Warhola, Michal Bycko a Michal Cihlář boli hlavnými iniciátormi vzniku múzea. Michal Bycko sa začal zaoberať warholovskou históriou ešte za študentských čias (absolvent Katedry výtvarnej výchovy PdF a FF UPJŠ u prof. Šafranka) a postupne dospel k celému radu vzácnych informácií hlavne o pôvode umelca a vďaka Warholovym najbližším príbuzným aj k životu a tvorbe tejto superstar.
John Warhola, viceprezident Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku má značnú zásluhu na tom, že v Medzilaborciach MMUAW existuje, a Nadácia Andyho Warhola v New Yorku dodnes podporuje Andyho hlavný odkaz ## pomáhať mladým umeleckým talentom, nezárobkovým organizáciám zaoberajúcim sa vizuálnym umením v USA i vo svete#, u nás prostredníctvom Experimentálneho centra umeleckej výchovy Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Hlavnú expozičnú časť tvorí: Expozícia Andyho Warhola, Expozícia o pôvode Andyho Warhola, Expozícia Paula a Jamesa Warholovcov. Meno Andyho Warhola veľakrát a opodstatnene spájané s klasikmi 20. storočia (spomeňme iba: Picasso, Duchamp, Beuys, Dalí, Bacon, Kandinsky, Mondrian), filmovým umením, reklamou, hudobným umením, módou a v podstate banalitou poctenou postom umenia. Pre nás má význam o to viac, že aj keď sa narodil v USA (6.8.1928 Pittsburgh # 22.2.1987 New York) jeho pôvod je rusínsky. Narodil sa ako Andrew Warhola, najmladší syn rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov, emigrantov z Mikovej, dediny neďaleko Medzilaboriec. Bol už od útleho detstva inšpirovaný výtvarnými kreáciami svojej mamy. Po predčasnej smrti otca v roku 1942, ktorý pracoval prevažne v uhoľných baniach, žila rodina veľmi chudobne. Starší synovia boli nútení odísť za prácou a mama chodila predávať svoje výrobky (kvety z plechoviek a iné suveníry). V rokoch 1945-1949 študoval Pictorial Design na Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu, odkiaľ po absolvovaní s titulom bakalára odišiel do New Yorku. Tu zmenil svoje meno na Andy Warhol. Spočiatku pracoval ako náborový grafik pre magazíny Vogue, Seventeen, The New Yorker, Harper´s Bazaar, pre firmy Tiffany, Bonwitt Teller a obchod s obuvou L.Miller. Začiatkom päťdesiatych rokov prišla za ním do New Yorku mama a tu spolu žili do jej smrti (1972). V tých istých rokoch Andy odštartoval aj svoju výstavnú realizáciu. V roku 1962 vznikli prvé diela Warholovej pop-artovej éry - plechovky Campbellovych polievok (sú aj v expozícii múzea) a dolárové bankovky. Postupne sa venoval nielen výtvarnej tvorbe, ale aj filmovej (filmy: Flash, Chelsea Girls, Sleep, Empire State Building), vydavateľskej (časopis Interview od roku 1969, publikácie The Philosophy of Andy Warhol # 1975, Index, Diary, Exposures, Cats), producentskej, fotografickej, módnej (nepriamo ovplyvňoval módu mladých a stával sa pre nich takmer vzorom), dizajnérskej, tvorbe videoklipov, obalov LP platní. Vypracoval sa na najvyššie miesta hierarchického rebríčka celej americkej umeleckej spoločnosti, čím sa splnil jeho detský sen # byť superstar. Vystupoval ako extravagantný extrovert a pritom bol skromný introvert, po matke silne nábožensky založený (grécko-katolíckeho vierovyznania).
Vynikajúce diela umelca (sieťotlače) v stálej expozícii MMUAW tvoria určitý tematický celok umeleckého vývoja umelca, vrátane prác, ktoré len nedávno obohatili zbierkový fond múzea. Je to časť portfólia Ladies and Gentlemen z roku 1975, Elektrické kreslá (1971), Lillian Carter (1977), Kimiko (1981). Súčasťou expozície sú aj diela pochádzajúce zo zbierok súkromných zberateľov.
Zbierkový fond tvoria vo väčšine grafické diela (screenprints), dotlače (EP, PE), výstavné tlače Andyho Warhola, Paula Warholu (brat Andyho Warhola), grafické a maliarske diela, kombinované techniky rôznych autorov mail-artových diel od C. Andreho až po R. Cohena.
Koncepčnú myšlienku stálej expozície Andyho Warhola, jej pretvorenia, môžu návštevníci vnímať v duchu pop-artu, slovami Warhola: #...priestor ako obraz#. Diela inštalované v kontinuite s otapetovanými stenami pôsobia v symbióze s dielami umelca, tvoriacimi tak jeden vizuálny celok.

V stálej expozícií o pôvode Andyho Warhola sú prezentované aj veľkorozmerné listiny # faksimile na plátne: listina potvrdzujúca pôvod umelca z roku 1947, listina o zrieknutí sa dedičstva rodiny Warholovcov v ČR z roku 1947, kópia úmrtného listu Andyho Warhola, podobizne Andyho v detstve, jeho matky, modlitba za Andym, jediný exemplár LP platne s nahrávkou spevu Júlie Warholovej, košieľka, v ktorej sa Paul, John a Andy krstili a iné, niektoré Andyho osobné veci, ktoré mu ako študentovi daroval starší brat John Warhola, (slnečné okuliare, walkman, fotoaparát). Za zmienku stojí, že Andy bol svojím spôsobom multimedialista. Vydával časopis Andy Warhol´s Interview, ktorého múzeum vlastní dve čísla - originály z novembra a decembra roku 1974, jedno z nich je dokonca signované rukou umelca.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Ul. A. Warhola 749/26, 068 01 Medzilaborce
Tel.: +421 57 748 00 72
Fax: +421 57 732 10 69
E-mail: awmuzeum@post.sk, Warhol@zoznam.sk, muzeoedukologia@centrum.sk

Otvorené

Ut-Ne: 10.00 - 17.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

mesto Medzilaborce

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia