M-135

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Martin, okres Martin, Žilinský kraj, Turiec

Slovenské národné literárne múzeum

Jeho úlohou je zhromažďovať, odborne spracovávať, archivovať a sprístupňovať múzejné predmety so vzťahom k slovenskej literatúre.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Na m

úzejné aktivity Matice slovenskej vo vzťahu k umeleckej literatúre a literárnemu životu na Slovensku nadviazal v roku 1967 Pamätník slovenskej literatúry, neskôr Literárnomúzejné oddelenie, potom opäť Pamätník slovenskej literatúry a nakoniec od roku 1994 Slovenské národné literárne múzeum.
Toto múzeum plní úlohy ústredného literárneho múzea na Slovensku. Jeho úlohou je zhromažďovať, odborne spracovávať, archivovať a sprístupňovať múzejné predmety so vzťahom k slovenskej literatúre. Zároveň buduje ústrednú databázu údajov o predmetoch a dokumentoch so vzťahom k slovenskej literatúre z územia Slovenskej republiky i zo zahraničia. Vykonáva výzkum v oblasti literárnomúzejnej teórie a praxe, skúma ohlas slovenskej literatúry doma a v zahraničí.

Reprezentatívna stála expozícia sa nachádza v historickej prvej budove Matice slovenskej, novorenesančnej stavbe s oblúkovým vstupom a balkónom, postavenej v rokoch 1864-1865. Táto expozícia sa člení na dvanásť tém: Národná dvorana, Veľkomoravská ríša - kolíska slovanského písomníctva, Nové konštituovanie stredovekej literatúry po vzniku uhorského štátu, Renesančná a humanistická literatúra, Literatúra na Slovensku v období baroka, Osvietenstvo, Klasicizmus, Romantizmus, Realizmus, Literárna moderna, Mnohosmerová medzivojnová literatúra a Literatúra po roku 1945.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

M.R.Štefánika 11, 036 01 Martin
Tel.: +421 43 413 40 36, +421 43 413 41 52
Fax: +421 43 430 23 74
E-mail: snlm@snk.sk

Otvorené

Ut-So: 8.00 - 16.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia