M-164

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Liptovský Mikuláš, okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj, Liptov

Centrum Kolomana Sokola

V objekte sa nachádza stála expozícia diel významného slovenského grafika a maliara Kolomana Sokola (1902 - 2003), ktorý sa narodil v Liptovskom Mikuláši, pôsobil v Prahe, Paríži, Mexiku, a od konca 40. rokov žil v USA.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Cent

rum Kolmana Sokola vzniklo v roku 2002. Je situované v centre Liptovského Mikuláša, v najstaršej svetskej budove z 15. storočia, ktorá bola sídlom rodiny feudálneho šľachtica Pongráca. Na severnej strane dvora sa zachovali zvyšky opevňovacieho múru so strieľňami. Stavba spolu s Kostolom sv. Mikuláša tvorila malú pevnosť, ktorá bola údajne obmývaná vodami Váhu. Pôvodný gotický sloh prekryli neskoršie prestavby a viaceré úpravy, najmä renesančné.
V objekte sa nachádza stála expozícia diel významného slovenského grafika a maliara Kolomana Sokola (1902 - 2003), ktorý sa narodil v Liptovskom Mikuláši, pôsobil v Prahe, Paríži, Mexiku, a od konca 40. rokov žil v USA. Vystavené sú grafiky a súbor kresieb, ktoré umelec daroval Slovensku. Expozíciu dopĺňajú dokumentačné materiály, reálie, fotografie.

Výstavná sieň v Centre Kolomana Sokola je tretím výstavným priestorom, v ktorom sú realizované dočasné výstavy. Na ich príprave spolupracuje galéria so Spoločnosťou Koloman Sokola, občianskym združením, ktoré má v objekte zároveň svoje sídlo.
Z celkového počtu výstav sa v CKS ročne zrealizuje 6 - 8 výstav, pričom výstavy sú pripravované v rámci cyklov: Pocta Kolomanovi Sokolovi, Osobnosti slovenskej grafiky, Slovenské osobnosti v zahraničí, ale aj Nové mená v slovenskom umení. Zahraniční umenie a osobnosti predstavuje cyklus Komunikácia bez bariér.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Pongrácovská kúria
Námestie Osloboditeľov 28, 031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 44 551 40 32, +421 44 552 27 58
Fax: +421 44 551 40 32
E-mail: gpmb@stonline.sk

Otvorené

Ut-Ne: 10.00 - 17.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

mesto Liptovský Mikuláš

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia